Rafaello
Składniki:
- 3 paczki solonych krakersów
- 1 litr mleka
- 2 budynie waniliowe
- kostka margaryny 200g
- 2 paczki wiórek kokosowych (400g)
- 3/4 szklanki cukru
Przygotowanie:
Budynie gotujemy z dodatkiem cukru, po zagotowaniu odstawiamy do całkowitego wystygnięcia. Do dużej miski wrzucamy posiekaną na kawałki margarynę i stopniowo dodajemy zimny budyń razem z wiórkami (zostawcie ich trochę do posypania wierzchu), całość mieszamy mikserem. Na blaszce układamy pierwszą warstwę krakersów, nakładamy ok. 1,5cm warstwę kremu, kolejna warstwa krakersów, kolejna kremu i tak 4 krakersowe piętra. Wierzch posypujemy wiórkami kokosowymi. Ciacho przykryte folią aluminiową wstawiamy na całą noc do lodówki.
Kokosowe kule
Składniki:
Ciastka:
- 3 szklanki mąki
- 2 kostki margaryny
- 3 jaja
- 3 łyżki kwaśniej śmietany
- 4 łyżki cukru
- 1 szklanka cukru do piany
Krem:
- 2 kostki masła
- 4 jaja
- 8 łyżek cukru
Dodatkowo:
- opakowanie wiórek kokosowych
Przygotowanie:
Ciastka: zagnieść ciasto kruche (mąka, margaryna, 3 żółtka, śmietana, 4 łyżki cukru), wstawić do lodówki na 1 dzień. Rozwałkować ciasto na grubość 3-4 mm, wykrawać kółeczka, układać na brytfankę. Białka ubić z 1 szklanką cukru, smarować ciastka pianą. Piec w 180oC przez ok. 15 minut.
Krem: jaja ubić z cukrem i utrzeć z masłem.
Wykończenie: Upieczone ciastka ostudzić, posmarować kremem ciastka i składać 2 ciastka do siebie. Posmarować masą wierzch i boki ciastek, posypać wiórkami kokosowymi.
Makowiec z kremem borówkowym
Składniki:
Biszkopt:
- 5 jajek
- 80 g cukru kryształu
- 80 g mąki pszennej tortowej
- 70 g mielonego maku
- 1 łyżka posiekanych orzechów włoskich
- 2 łyżki oliwy
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Krem:
- 200 g borówek (mrożone)
- 100 g cukru
- 2 łyżki żelatyny
- 400 ml śmietany 30 %
Dodatkowo:
- 400 ml wina truskawkowego
- 1 galaretka truskawkowa
- 1/2 szklanki herbaty z sokiem z 1/2 cytryny
Przygotowanie:
Biszkopt: białka jajek ubić na sztywno z cukrem, połączyć z żółtkami, wymieszać z przesianą mąką, proszkiem do pieczenia, orzechami. Na koniec dodać oliwę. Masę wylać na tortownicę o średnicy ok. 23 cm i piec w piekarniku nagrzanym do 180oC przez 30 minut.
Krem: Borówki zagotować z cukrem i zmiksować blenderem. Dodać namoczoną żelatynę i mieszać do jej rozpuszczenia. Śmietanę zmiksować na sztywno i połączyć z masą owocową.
Wystudzony biszkopt przekroić na dwa krążki, nasączyć herbatą z cytryną i przełożyć kremem. Wino podgrzać i wymieszać z galaretką do jej rozpuszczenia. Kiedy zacznie tężeć, wylać ją na ciasto i odstawić do lodówki do całkowitego stężenia.
Leśny Mech
Składniki:
- 450 g mrożonego szpinaku
- 5 jaj
- 2 szkl. cukru
- 2 szkl. oleju
- 3 szkl. mąki krupczatki
- 30 g proszku do pieczenia
- 16 g cukru waniliowego
- 1 olejek cytrynowy
Krem:
- 400 ml śmietanki 30%
- 2 śnieżki
- 250 g serka mascarpone
- 6 łyżek cukru pudru
- 1 cukier waniliowy
- Owoce granatu do dekoracji.
Wykonanie:
Jaja ubijamy z cukrem i szczyptą soli. Szpinak mrożony należy rozmrozić na patelni, (możemy go zmiksować). Do jaj dodajemy olej a następnie mąkę krupczatke z proszkiem do pieczenia. Dodajemy szpinak i resztę składników. Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Następnie przelewamy masę i wkładamy do piekarnika nagrzanego na 180°C i pieczemy ok 55 minut.
Krem:
Schłodzoną śmietankę ubijamy z cukrem i śnieżkami. Dodajemy serek mascarpone i chwilę miksujemy do połączenia się składników.
Wystudzone ciasto przecinamy na 3 części. Górną część kruszymy aby zrobić mech do dekoracji. Na jedną część ciasta wykładamy krem i przykrywamy drugą warstwa ciasta. Górę i boki ciasta smarujemy kremem i posypujemy kruszonką z ciasta. Dekorujemy granatem.
Ciasto Szefa
Składniki na biszkopt (forma 21x35 cm):
- 3 jajka
- 1/2 szklanki cukru kryształ
- 1/2 szklanki mąki pszennej
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
Składniki na masę budyniową:
- 1/2 l mleka
- 2 budynie waniliowe lub śmietankowe
- 4-5 łyżek cukru kryształ do smaku
- 1 kostka masła
Składniki na masę śmietanową:
- 500 ml śmietany 30%
- 2 Śnieżki
Dodatkowo:
- 1 puszka masy kajmakowej (400 g)
- 2 opakowania herbatników
- starta czekolada.
PRZYGOTOWANIE:
BISZKOPT: Ubić pianę z białek ze szczyptą soli. Jak już się ubiję dodać cukier. Masa białkowo- cukrowa powinna być lśniąca i sztywna. Żółtka zmieszać z proszkiem do pieczenia (w innej miseczce). Dodać to do piany z białek. Przez sitko przesiać mąkę. Delikatnie mieszamy drewnianą łyżką. Blachę wysmarować tłuszczem i posypać mąką. Wlać biszkopt. Piec 30-40 min w tem 170-180 stopni
MASA BUDYNIOWA:1 ½ szklankę mleka gotujemy z cukrem. Z ½ szklanką mleka mieszamy proszek budyniowy, następnie przelewamy do gotującego się mleka i mieszamy do zgęstnięcia. Budyń zostawiamy do całkowitego wystygnięcia, potem ucieramy go z masłem na gładką i puszystą masę.
MASA ŚMIETANOWA: Śmietankę (wcześniej dobrze schłodzoną) ubijamy na sztywno. Do ubitej śmietany dajemy 2 Śnieżki.
PRZEŁOŻENIE CIASTA: biszkopt - masą budyniowa - warstwa herbatników - masa krówkowa - warstwa herbatników - masa śmietanowa.
Makowy wieniec
SKŁADNIKI:
Ciasto drożdżowe:
- 3 szklanki mąki pszennej
- 1/2 szklanki cukru
- pół kostki drożdży
- niecała szklanka mleka
- 2 żółtka i jedno całe jajko
- 1/4 kostki margaryny
- sok z połowy cytryny
Makowy środek:
- 200 g maku
- 75 g migdałów
- skórka z 1 pomarańczy
- 1 szklanka orzechów włoskich
- 1 i 1/2 szklanki rodzynek
- 140 g biszkoptów
- 1 szklanka cukru
- 5 łyżek wody
- 1/4 kostki masła
- 4 jajka
- olejek migdałowy do smaku
Dodatkowo:
- sok z połowy cytryny
- pół szklanki cukru pudru
- kolorowa posypka
PRZYGOTOWANIE:
Masa makowa: Mak przepłukać, gotować przez 25 minut, odcedzić i dwukrotnie zmielić. Orzechy i migdały zmielić, skórkę pomarańczową sparzyć i drobno posiekać, rodzynki posiekać nożem. Masło stopić w dużym garnku, dodać cukier i wodę. Podgrzewać tak długo, aż cukier się stopi, cały czas mieszając. Następnie dodać orzechy, skórkę, rodzynki, mak i olejek migdałowy. Podgrzewać, aż wszystko połączy się i cały czas mieszając. Wystudzić. Dodać do masy skruszone w mikserze biszkopty i jajka. Dokładnie wymieszać i odstawić.
Ciasto drożdżowe: Drożdże zalać w kubku niewielką ilością ciepłego mleka, dodać trochę cukru i mąki i pozostawić do wyrośnięcia. Pozostały cukier ucieramy z jajkami na gładką masę. Margarynę topimy w kubeczku. Po wyrośnięciu drożdży przelewamy je do przesianej mąki, dodajemy margarynę, jajka, sok z cytryny, pozostałe mleko i wyrabiamy tak długo aż ciasto będzie odchodziło od ręki. W razie potrzeby dodać więcej mąki. Wyrobione ciasto zostawiamy pod ściereczką do wyrośnięcia na ok. pół godziny, w ciepłym miejscu.
Po tym czasie ciasto wałkujemy, na duży płat, wykładamy cały farsz zostawiając "puste" brzegi. Ciasto rolujemy i sklejamy, tak aby powstał wieniec. Przekładamy na dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Ciasto nacinamy bardzo ostrym nożem co 1 cm, brzegi lekko układamy palcami. Wkładamy do zimnego piekarnika i ustawiamy 150oC. W momencie kiedy piekarnik osiągnie taką temperaturę pieczemy przez ok. 45-50 minut. Upieczone ciasto przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wystudzenia. Kiedy ciasto nie jest gorące polewamy je lukrem przygotowanym z soku z cytryny i cukru pudru (lukier ma być gęsty jak kisiel) i posypujemy kolorową posypką.
Sernik z rosą
SKŁADNIKI (24 PORCJE)
CIASTO KRUCHE
- 250 g mąki
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 150 g masła (zimnego)
- 1/2 szklanki cukru pudru
- 1 jajko
- 2 żółtka
MASA SEROWA
- 1 kg zmielonego twarogu
- 2 jajka
- 4 żółtka
- 1 szklanka cukru
- 2 opakowania cukru wanilinowego
- 2 budynie śmietankowe lub waniliowe
- 3 szklanki mleka
- 1/2 szklanki oleju roślinnego
BEZOWA PIANKA
- 6 białek
- 1 szklanka cukru
PRZYGOTOWANIE:
CIASTO KRUCHE - do mąki dodać proszek do pieczenia, pokrojone w kosteczkę zimne masło oraz cukier puder. Rozdrobnić składniki na kruszonkę (siekać na stolnicy lub rozdrobić mieszadłem miksera planetarnego lub rozdrobnić palcami). Następnie dodać 1 jajko oraz 2 żółtka (2 białka odłożyć na bezę) i zagnieść gładkie ciasto, uformować kulę. Dużą formę o wymiarach 25 x 40 cm wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia (spód i boki). Ciasto pokroić nożem na plasterki i rozłożyć je na spodzie blaszki. Ugnieść palcami na równy placek. Podziurkować widelcem i piec przez ok. 10 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C.
MASA SEROWA - 2 jajka i 4 żółtka (4 białka odłożyć na bezę) ubić z dodatkiem cukru i cukru wanilinowego na puszysty biały krem (ok. 8 minut). Następnie zmniejszyć obroty miksera do średnich i stopniowo dodawać twaróg cały czas miksując. W oddzielnej misce wymieszać mleko z sypkimi budyniami. Stopniowo wlewać otrzymaną mieszankę do masy serowej miksując na małych obrotach. Na koniec wlewać olej roślinny. Otrzymana masa serowa będzie bardzo rzadka. Delikatnie wylać ją na podpieczony spód i wstawić z powrotem do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. Piec przez ok. 45 minut do ścięcia się masy. Po upieczeniu piekarnik przestawić na 150 stopni C.
BEZOWA PIANKA - piankę bezową należy zacząć przygotowywać na ok. 10 minut przed końcem pieczenia sernika. Białka ubijać z cukrem przez ok. 8 - 10 minut na sztywną i gęstą pianę. Wyłożyć ją na gorący sernik i wygładzić powierzchnię. Można zrobić rowki za pomocą specjalnej płytki do dekoracji tortów, można też pozostawić gładki wierzch.
Piec w 150oC przez 15 minut. Od razu wyjąć sernik z piekarnika i ostudzić. Po około 1/2 godzinie zaczną pojawiać się pierwsze kropelki rosy, po 1 godzinie powinny pojawić się już wszystkie.
SZARLOTKA NA CIEPŁO
Składniki:
- 3 szklanki mąki
- 2 czubate łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/2 szklanki cukru pudru
- 200g masła
- 3 łyżki śmietany 18%
- 5 jajek (oddzielnie żółtka i białka)
- 1/2 szklanki drobnego cukru
- 1/2 opakowania kisielu cytrynowego
- ok. 8 jabłek średniej wielkości
- 3 łyżki cukru wanilinowego lub z prawdziwą wanilią
- 1 łyżeczka cynamonu
Sposób wykonania:
Mąkę mieszamy z cukrem pudrem i proszkiem do pieczenia. Masło kroimy na mniejsze części, dodajemy je do mąki wraz z żółtkami i śmietaną. Zagniatamy jednolite ciasto. Odrywamy 1/3 część ciasta, a następnie wkładamy je do zamrażarki. Resztę ciasta wykładamy na średnią blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i wstawiamy całość do lodówki. Jabłka obieramy i trzemy na tarce jarzynowej o grubych oczkach. Odciskamy z nadmiaru soku, dodajemy do nich cukier waniliowy i cynamon. Białka ubijamy na sztywno, dodając stopniowo pół szklanki drobnego cukru. Na końcu dodajemy kisiel cytrynowy. Ciasto wyjmujemy z lodówki. Układamy na nim jabłka, na nie wykładamy pianę z białek, a na wierzch trzemy na tarce schłodzoną część ciasta z zamrażarki. Szarlotkę pieczemy ok. 45 minut w 180-190ºC. Podajemy posypaną cukrem pudrem. Smacznego!
Szarlotkę sporządzili uczniowie klasy IIIk Branżowej Szkoły I Stopnia.